Staff Details


SENIOR LEADERSHIP TEAM
Chief Executive and Federation Principal Dr Martin Young
Principal Mrs Coral Snowden
Deputy Principal and Inclusion Mrs Sarah Pearce (Safeguarding Lead)
Vice Principal – EYFS and Year 1 Mr Robert Jones (Curriculum and Phonics Lead)
Vice Principal – Year 2 and 3 Mrs Kyla Parmley (Maths Lead)
Vice Principal – Year 4 , 5 and 6Mrs Heather Kearney (Data Lead)
Director of Teaching and Learning Miss Amrinder Mann
English Leader Mrs Laura Irvine (Maternity Leave)
PA to Principal Ms Nicole McCaig
Chief Operating Officer Mr Jas Sohal
SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS AND DISABILITIES
InclusionMrs Sarah Pearce
FOUNDATION STAGE TEACHERS
Mra Hayley Savage - Nursery Teacher   

Miss Hayley Edwards – (Reception Year Leader) (R Matilda)
Mrs Cerrie McClean  (R Tiggywinkle)
Mrs Priti Sharma (R Elmer)
Miss Amy Reid (R Elmer)
KS1
Miss Sarah Bemmer (Year 1 Leader) (1 Donaldson)
Miss Kiersten Tangjerd (1 Potter)
Miss Mackenzie Mills (1 Rosen)
Mrs Tumpa Ghosh (Year 2 Leader) (2 George)
Mrs Manjit Khural (2 Victoria)
Miss Olivia Cranfield (2 James)
KS2
Miss Sapna Khehar (Year 3 Leader) (3 Sherwood Forest)
Mr Carlos Robledo (3 Bracknell Forest)
Miss Wendy Stuart-William (3 New Forest)
Mrs Anoop Mangat (Year 4 Leader) (4 Scott)
Mrs Kuljeet Parmar (4 Blake)
Mr Jeremy McCarthy (4 Morris)
Miss Theresa Marzolini (Year 5 Leader) (5 Wham)
Miss Stef Vallone (5 Coldplay)
Mrs Amy Goody (5 Ezra)
Mr Mark Olney (5 Ezra)
Miss Laura Hocking (Year 6 Leader) (6 Morgan)
Miss Amrinder Mann (6 Perry)
Ms Mandy Spencer (6 Southgate)
Sports Coaches
Mr Andrew Watson (Lead Coach)
Mrs Lucy Thomson
Child and Family Support Worker
Mrs Sharon Akehurst
Support/Specialist Teachers
Mr Simon Robinson (Specialist Music Teacher)
Mrs Jenny Elliot (French Teacher)
Mrs Brenda Rolfe (Part time KS1 Intervention Teacher) Mr Keith Barclay (Computing Teacher)
Mrs Zorina Van As (Part time Year 5 and 6 Cover Teacher)
Mrs Jessica Foulser (Part time EYFS Intervention Teacher)
Early Years Practitioner
Mrs Navdeep Dogra
Mrs Nicola Gray
Mrs Sarah Hyland

HLTA's
Miss Amy Reid (Reception)
Mrs Marion Smith (Year 2)
Mrs Raz Sahota (Year 4)
Mrs Sukh Hack / Mr John Brennan (Year 6)
Mrs Helen Haines (Year 1)
Mrs Nikki Madigan (Year 3)
Mrs Joanna Marlow (Year 5)
Key Workers
Arfa Ashar
Alison Reynolds
Amy Stubbs
Angela Annesley
Aparna Nath
Caroline Achour
Fareeda Haq
Geraldine Flanagan
Huma Iqbal
Hyuna Ko
Insiyah Dungarwalla
Ishrat Shah
John Brennan
Judith Sawyer
Kaye Adams
Madhavi Badugu
Marina Wood
Michele Groom
Nadia Arif
Noreen Latif
Ramya Tantry
Rubina Ali
Rupinder Sandhu
Shahira Zoofar
Shaila Farooq
Shamim Temour
Sue Rainer
Wioletta Mruk
LCT's
John Brennan (Supervisor)
Amy Stubbs
Alison Hay
Angela Annesley
Caroline Achour
Lisa Evans
Michelle Maddock
Noura Kecha
Rupinder Sandhu
Samia Wajahat
Administrative Staff
Financial Officer Mrs Lea Turkington
HR Officer Mrs Anna Kasprzyk
Finance Assistant Mrs Barbara Payne
Receptionist/Admin Officer/Attendance Officer Mrs Tracey Perkins
Receptionist Mrs Christine Thomas
Attendance Officer Ms Bushra Raj
Welfare Officer Mrs Penny Reid
Premises Team
Mr Jason Mayo
Mr Jamie Salisbury
Premises Support
Mr John Brennan (Cleaning Supervisor)
Mr Edward Aniagyei
Miss Rebecca Barnes
Miss Nazia Begum
Ms Lisa Evans
Miss Alison Hay
Mrs Pip Simmonds
Mrs Saroj Verma